Optakt
Randers FC vs OB
Her samler vi relevant og irrelevant statistik før kampen.
Søndag 13/09 kl. 16.00
8. runde 2026/2027
ikke fastsat | Dommerteam
Indbyrdes serier
Igangværende serier
Simulatoren Hvem kommer i slutspil?
Indbyrdes, all-time
| K | V | U | T | Mål | Point | Snit RFC | Snit OB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle indbyrdes | ||||||||
| Samlet | 60 | 16 | 21 | 23 | 67 - 76 | 69 | 1.15 | 1.50 |
| Hjemmekampe | 28 | 9 | 14 | 5 | 39 - 27 | 41 | 1.46 | 1.04 |
| Udekampe | 32 | 7 | 7 | 18 | 28 - 49 | 28 | 0.88 | 1.91 |
Seneste kampe
| Randers FC | OB | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-30 | RFC - AGF | 2-1 | 2026-08-30 | LBK - OB | 1-1 | |||
| 2026-08-23 | FCM - RFC | 1-0 | 2026-08-23 | AGF - OB | 2-2 | |||
| 2026-08-16 | RFC - FCK | 0-4 | 2026-08-16 | OB - ACH | 1-2 | |||
| 2026-08-09 | RFC - LBK | 2-0 | 2026-08-10 | SIF - OB | 1-0 | |||
| 2026-08-02 | FCN - RFC | 1-0 | 2026-08-03 | OB - SJF | 1-0 | |||
Sæson 2026/2027
| Randers FC | OB | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
|   | ||||||
| Samlet | Hjemme | Ude | Samlet | Hjemme | Ude | |
| Kampe | 6 | 4 | 2 | 6 | 2 | 4 |
| Point | 7 | 7 | 0 | 5 | 3 | 2 |
| Vundet | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Uafgjort | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 |
| Tabt | 3 | 1 | 2 | 3 | 1 | 2 |
| Clean Sheets | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Uden Scoring | 3 | 1 | 2 | 2 | 0 | 2 |
| 0-0 kampe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mål scoret pr. kamp | 0.83 | 1.25 | 0.00 | 0.83 | 1.00 | 0.75 |
| Mål indkasseret pr. kamp | 1.33 | 1.50 | 1.00 | 1.17 | 1.00 | 1.25 |
| Boldbesiddelse | 43.3% | 46.0% | 38.0% | 50.8% | 57.5% | 47.5% |
| Skud pr. kamp | 6.0 | 5.5 | 7.0 | 10.7 | 11.5 | 10.3 |
| Skud mod pr. kamp | 12.5 | 11.5 | 14.5 | 10.3 | 7.0 | 12.0 |
I karantænefare ved næste gule kort
| Randers FC | OB |
|---|---|
| Ingen spillere i direkte karantænefare | Ingen spillere i direkte karantænefare |
- (Strafpoint og karantæner er up-to-date)
Aktuelle stimer ikke opdateret
Spillere i truppen, der har optrådt for modstander
| Randers FC | Kampe | Mål | OB | Kampe | Mål | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mathias Greve | 137 | 10 | Ingen | |||
| Daniel Høegh | 104 | 5 | ||||
Kampe for begge klubber, all-time
| Spiller | Kampe for Randers FC | Kampe for OB | Kampe i alt |
|---|---|---|---|
| Chris Sørensen | 50 | 247 | 297 |
| Søren Berg | 95 | 186 | 281 |
| Bashkim Kadrii | 26 | 243 | 269 |
| Jeppe Tverskov | 38 | 209 | 247 |
| Mathias Greve | 103 | 137 | 240 |
| Daniel Høegh | 113 | 104 | 217 |
| Kenneth Møller Pedersen | 124 | 57 | 181 |
| Esben Hansen | 4 | 171 | 175 |
| Jonas Borring | 76 | 86 | 162 |
| André Rømer | 128 | 12 | 140 |
| Baye Djiby Fall | 67 | 41 | 108 |
| Martin S. Jensen | 59 | 18 | 77 |
| Søren Løvel Jensen | 45 | 31 | 76 |
| Jesper Christiansen | 13 | 27 | 40 |
| Thomas Dalgaard | 31 | 9 | 40 |
| Stig Tøfting | 20 | 19 | 39 |
| Tobias Grahn | 19 | 15 | 34 |
| Oliver Feldballe | 9 | 23 | 32 |
| Jose Luiz Junior | 10 | 16 | 26 |
| Lars Larsen | 19 | 5 | 24 |
Flest indbyrdes kampe, all-time
| Navn | K | V | U | T | Målscore | Mål | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]()
| Jeppe Tverskov | 25 | 11 | 6 | 8 | 31-29 | 1 |
![]()
| Chris Sørensen | 22 | 10 | 10 | 2 | 29-17 | 1 |
![]()
| Bashkim Kadrii | 22 | 9 | 8 | 5 | 29-25 | 5 |
![]()
| Mathias Greve | 21 | 5 | 4 | 12 | 23-36 | 1 |
| Johnny Thomsen | 21 | 11 | 5 | 5 | 29-18 | 0 |
Flest mål i indbyrdes kampe, all-time
| Navn | K | V | U | T | Målscore | Mål | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hans Henrik Andreasen | 12 | 5 | 4 | 3 | 15-12 | 5 |
| Mikael Ishak | 7 | 5 | 1 | 1 | 13-5 | 5 |
![]()
| Bashkim Kadrii | 22 | 9 | 8 | 5 | 29-25 | 5 |
| Alhaji Kamara | 7 | 2 | 3 | 2 | 6-6 | 4 |
| Peter Utaka | 8 | 4 | 3 | 1 | 10-7 | 4 |
Yngste spillere, all-time
| Spiller | Alder | Dato | Kamp | |
|---|---|---|---|---|
| Kasper Høgh | 17 år, 130 dage | 15.04.2018 | RFC-OB |
| Mathias Jørgensen | 17 år, 179 dage | 18.03.2018 | OB-RFC |
| Mikkel Kallesøe | 17 år, 189 dage | 26.10.2014 | RFC-OB |
| Tobias Slotsager | 17 år, 203 dage | 23.07.2023 | OB-RFC |
| Jakob Breum | 17 år, 334 dage | 17.10.2021 | OB-RFC |
Ældste spillere, all-time
| Spiller | Alder | Dato | Kamp | |
|---|---|---|---|---|
| Thomas Helveg | 39 år, 137 dage | 08.11.2010 | OB-RFC |
| Johnny Thomsen | 38 år, 136 dage | 11.07.2020 | RFC-OB |
| Stig Tøfting | 37 år, 268 dage | 09.05.2007 | RFC-OB |
| Anders Møller Christensen | 36 år, 286 dage | 08.05.2014 | OB-RFC |
| Kenneth Møller Pedersen | 36 år, 189 dage | 24.10.2009 | RFC-OB |
Yngste målscorere, all-time
| Spiller | Alder | Dato | Kamp | |
|---|---|---|---|---|
| Filip Bundgaard | 18 år, 21 dage | 24.07.2022 | RFC-OB |
| Charly Nouck | 18 år, 125 dage | 24.07.2022 | OB-RFC |
| Mikkel Cramer | 18 år, 182 dage | 26.07.2010 | RFC-OB |
| Max Fenger | 18 år, 339 dage | 11.07.2020 | OB-RFC |
| Nicolai Brock-Madsen | 19 år, 315 dage | 19.11.2012 | RFC-OB |
Ældste målscorere, all-time
| Spiller | Alder | Dato | Kamp | |
|---|---|---|---|---|
| Kenneth Møller Pedersen | 35 år, 134 dage | 30.08.2008 | RFC-OB |
| Christian Lundberg | 34 år, 229 dage | 10.04.2005 | RFC-OB |
| Søren Berg | 33 år, 359 dage | 09.05.2010 | RFC-OB |
| Marc Nygaard | 32 år, 217 dage | 06.04.2009 | RFC-OB |
| Morten Skoubo | 32 år, 142 dage | 19.11.2012 | OB-RFC |
Mål scoret, fordelt på minutter
| I alt | 1-15 | 16-30 | 30-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 1-45 | 46-90 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 | 40.0% | 40.0% | 0.0% | 20.0% | 0.0% | 0.0% | 80.0% | 20.0% | |
| 5 | 20.0% | 20.0% | 20.0% | 0.0% | 0.0% | 40.0% | 60.0% | 40.0% | |
Mål indkasseret, fordelt på minutter
| I alt | 1-15 | 16-30 | 30-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 1-45 | 46-90 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7 | 0.0% | 14.3% | 14.3% | 42.9% | 28.6% | 0.0% | 28.6% | 71.4% | |
| 8 | 25.0% | 12.5% | 25.0% | 0.0% | 12.5% | 25.0% | 62.5% | 37.5% | |
Topscorere, 2026/2027
| Randers FC | OB | ||||
|---|---|---|---|---|---|
|   | |||||
| Spiller | Mål | Min. pr. Mål | Spiller | Mål | Min. pr. Mål |
| Mike Themsen | 2 | 265 | Fiete Arp | 2 | 139 |
| Elies Mahmoud | 1 | 516 | Noah Ganaus | 1 | 451 |
| Kasper Junker | 1 | 236 | Jakob Bonde | 1 | 323 |
| Mohamed Sankoh | 1 | 234 | |||
Assists, 2026/2027
| Randers FC | OB | ||||
|---|---|---|---|---|---|
|   | |||||
| Spiller | Assist | Min. pr. Assist | Spiller | Assist | Min. pr. Assist |
| Sabil Hansen | 1 | 335 | Alexander Ahl-Holmström | 1 | 117 |
| Martin Sjølstad | 1 | 423 | Marcus McCoy | 1 | 512 |
| Mike Themsen | 1 | 529 | |||
Mulige Jubilæer
| Randers FC | OB | ||
|---|---|---|---|
|   | |||
| Daniel Høegh | (9 mål for RFC) | James Gomez | (74 Superligakampe) |
| Mathias Greve | (99 x start-11 for RFC) | Christian Gammelgaard | (9 mål i Superligaen) |
| Nikolas Dyhr | (149 Superligakampe) | ||
| Sabil Hansen | (24 SL kampe i start-11) | ||
| Wessel Dammers | (9 mål i Superligaen) | ||
