Patrick Mortensens streak

Fire kampe. Syv mål.

Patrick Mortensen har gang i en stime. Men er det gjort før i Superligaen?

Det kalder på et kig i statistikkerne – og en liste, der bringer nostalgiske navne frem fra bagkataloget.

Kun hver spillers bedste stime over fire kampe er med. Derfor optræder hver spiller kun én gang på listen.

Flest mål på fire kampe

Her er de bedste målserier over fire kampe. Klik på en spillers navn for at se spillerstatistikken eller på antallet af kampe for at se den konkrete serie.

NavnKlubFraTilKampeMål
Robert SkovFCK2018-12-022019-02-10411
Aron JóhannssonAGF2012-08-272012-09-2149
Steffen HøjerOB2004-10-312004-11-1449
Ebbe SandBIF1997-10-241997-11-1649
Morten 'Duncan' RasmussenAGF2016-05-112016-05-2648
Rade PricaAaB2007-04-092007-04-2248
Mohamed ZidanFCM2004-03-142004-04-1248
Frank KristensenFCM2003-10-052003-10-2648
Håvard FloAGF1996-09-151996-10-0448
Patrick MortensenAGF2024-12-012025-02-2847
Mohammed FuseiniRFC2024-03-312024-04-1947
Kamil WilczekBIF2019-10-062019-11-2447
Teemu PukkiBIF2016-07-242016-08-2147
Dame N'DoyeFCK2011-04-092011-05-0147
Peter GraulundAGF2007-10-212007-11-2947
Thomas DalgaardRFC2007-07-182007-08-0547
Simon BræmerAaB2005-05-012005-05-1947
Fredrik BerglundEFB2004-05-232004-08-0847
Chris HermansenAB1998-09-271998-11-0447
Bo HansenBIF1998-04-191998-05-1047
Per PedersenOB1996-10-201996-11-0647
Erik Bo AndersenAaB1995-06-181995-08-0547
Ove HansenIFS1994-05-151994-06-0547
Peter MøllerAaB1993-05-301993-06-2047
Stilling
K V U T Mål P
1. FC København 11 8 1 2 25-11 25
2. FC Midtjylland 11 7 4 0 21-11 25
3. Viborg FF 11 6 2 3 18-10 20
4. FC Nordsjælland 11 5 4 2 17-13 19
5. Brøndby IF 11 5 1 5 18-19 16
6. AC Horsens 11 3 4 4 18-19 13
7. OB 11 3 4 4 10-15 13
8. Silkeborg IF 11 2 5 4 15-19 11
9. Randers FC 11 3 2 6 11-16 11
10. AGF 11 1 6 4 15-18 9
11. Sønderjyske 11 2 2 7 16-24 8
12. Lyngby BK 11 1 5 5 15-24 8