Nicolaj Agger, all-time

  Position Alder Født Land Højde
 Angriber3723.10.1988Danmark186 cm

Sæsoner

Sæson Hold K Min M A Start Ind Ud Gul Rød Straf
2016/201720812018128000
2014/2015292.43680290115025
2012/2013211800202000
2011/2012189412111710209
2010/2011261.7487321514103
2009/201011591108352012
2008/2009514800050000
2006/2007411601040000
  1156.91018679365010049

Karriere

 
Sæsoner8
Klubber3
 
Vundet28 (24%)
Uafgjort29 (25%)
Tabt58 (50%)
 
Debut25.10.06BIF-AaB
Seneste kamp07.05.17AaB-SIF
 
Største sejr25.04.110-4
Største nederlag17.05.094-0
Straffespark 1 (0/1)

Modstandere

Hold K Min V U T M
AaB147434282
Sønderjyske97045310
FC København96200271
Esbjerg fB75852231
FC Midtjylland95671171
OB85272330
Randers FC74483043
AGF103944241
FC Nordsjælland73591240
Brøndby IF43390040
Lyngby BK63202223
Silkeborg IF63102310
AC Horsens62691230
Hobro IK32580213
FC Vestsjælland32450032
Viborg FF41131120
HB Køge21000201
Vejle B190010
 1156.91028295818

Transfers til og fra superligaen

Sæson Vindue Fra Til Type
2017/2018sommerSilkeborg IFHvidovre IF 
2014/2015sommerVejle BKSilkeborg IF 
2012/2013sommerBrøndby IFVejle BK 
2011/2012vinterDjurgårdenBrøndby IFretur, leje
2011/2012sommerBrøndby IFDjurgårdenleje
2009/2010vinterSønderjyskeBrøndby IFretur, leje
2009/2010sommerBrøndby IFSønderjyskeleje
2007/2008sommer Brøndby IFegne rækker
 
Stilling
K V U T Mål P
1. FC København 10 8 0 2 24-10 24
2. FC Midtjylland 10 6 4 0 19-10 22
3. Viborg FF 10 6 2 2 17-8 20
4. FC Nordsjælland 10 5 3 2 14-10 18
5. Brøndby IF 10 5 1 4 17-17 16
6. AC Horsens 10 3 3 4 18-19 12
7. Silkeborg IF 10 2 5 3 15-15 11
8. Randers FC 10 3 1 6 11-16 10
9. OB 10 2 4 4 8-14 10
10. AGF 10 1 5 4 14-17 8
11. Lyngby BK 10 1 4 5 12-21 7
12. Sønderjyske 10 1 2 7 12-24 5