Aron i eksklusiv klub

Nu 6 kampe i træk med scoring07.10.2012

Foto: Sportsagency.dk Aron i eksklusiv klub

Aron i eksklusiv klub

AGFs Aron Jóhannsson har med nu 6 kampe i træk med scoring meldt sig ind i en lille eksklusiv klub.

Han er den blot 8. spiller i superligaens historie til at præstere dette. Der skal dog scores i de 3 næste kampe, for at tage rekorden.

Aron Jóhannsson står på 12 mål efter 12 runder. Det er kun gjort bedre af Chris Hermansen i 1998/1999. Også Andreas Cornelius presser sig ind på denne liste med sine 10 scoringer.

I det hele taget har vi set dejligt mange mål i sæsonen. 216 mål i 72 kampe giver et snit på 3,0 mål per kamp. Det er ikke set højere siden 2004/2005.

Til sammenligning var der på dette tidspunkt af sæsonen sidste år scoret 203 mål.


Kampe i træk med scoring, mindst 6

Navn Klub K Fra Til V U T Point
 
Pål Alexander KirkevoldHOB112017-08-052017-10-2954219
Ebbe SandBIF81997-10-051997-11-2380024
Peter MøllerBIF81997-05-292000-04-3080024
Alexander LindSIF72023-08-042023-09-2461019
Miklos MolnarLBK71996-10-041996-11-1742114
German OnugkhaVB72024-04-142024-05-2041213
Bo NielsenAGF72000-09-062001-04-082147
Kamil WilczekBIF62018-04-022018-05-0651016
Aron JóhannssonAGF62012-08-272012-10-0651016
Emiliano MarcondesFCN62017-10-272017-12-1041113
Andreas Skov OlsenFCN62019-02-102019-03-1733012
German OnugkhaVB62025-02-162025-03-3031210
Peter GraulundAGF62007-10-082007-12-0231210
Kamil WilczekBIF62019-10-062019-12-083039
Ronnie SchwartzRFC62013-05-202013-08-192319
Marc NygaardRFC62008-10-262008-11-302319
Ulrik BallingVB62006-09-162006-10-252228

Flest mål efter 12 runder, per spiller

Navn Klub Sæson Mål
 
Chris HermansenAB1998/199915
Aron JóhannssonAGF2012/201312
Håvard FloAGF1996/199712
Miklos MolnarLBK1996/199712
Franculino DjúFCM2025/202611
Pål Alexander KirkevoldHOB2017/201811
Peter GraulundBIF2000/200111
Søren FrederiksenAaB1998/199911
Søren AndersenAGF1993/199411
Alexander LindSIF2023/202410

Flest mål efter 12 runder, per sæson

Sæson Mål Snit
1997/19982483,44
2017/20182472,94
1998/19992473,43
2025/20262363,28
2016/20172312,75
2024/20252293,18
2018/20192292,73
2019/20202272,70
2002/20032233,10
1996/19972223,08
 
Stilling
K V U T Mål P
1. FC København 11 8 1 2 25-11 25
2. FC Midtjylland 11 7 4 0 21-11 25
3. Viborg FF 11 6 2 3 18-10 20
4. FC Nordsjælland 11 5 4 2 17-13 19
5. Brøndby IF 11 5 1 5 18-19 16
6. AC Horsens 11 3 4 4 18-19 13
7. OB 11 3 4 4 10-15 13
8. Silkeborg IF 11 2 5 4 15-19 11
9. Randers FC 11 3 2 6 11-16 11
10. AGF 11 1 6 4 15-18 9
11. Sønderjyske 11 2 2 7 16-24 8
12. Lyngby BK 11 1 5 5 15-24 8