Lukas Engel, all-time

  Position Alder Født Land Højde
 Forsvar2714.12.1998Danmark178 cm

Sæsoner

Sæson Hold K Min M A Start Ind Ud Gul Rød Straf
2023/2024327001300000
2022/2023252.1651425063014
2021/2022322.09942257152010
2020/2021179892012510000
  775.523776512315024

Karriere

 
Sæsoner4
Klubber2
 
Vundet27 (35%)
Uafgjort15 (19%)
Tabt35 (45%)
 
Debut02.02.21VB-AGF
Seneste kamp04.08.23SIF-VB
 
Største sejr10.04.223-0
Største nederlag01.10.216-0
Straffespark 0 (0/0)

Modstandere

Hold K Min V U T M
AaB107676132
Brøndby IF96542161
FC Midtjylland106241360
OB75152230
FC København74791060
Randers FC64702130
FC Nordsjælland43513011
Sønderjyske53393021
AC Horsens53393201
Lyngby BK43321210
AGF42051210
Viborg FF31980120
Vejle B21782000
Silkeborg IF1720011
 775.5232715357

Transfers til og fra superligaen

Sæson Vindue Fra Til Type
2023/2024sommerSilkeborg IFMiddlesbrough FC 
2022/2023sommerVejle BKSilkeborg IF 
2022/2023sommerSilkeborg IFVejle BKretur, leje
2021/2022vinterVejle BKSilkeborg IFleje
2020/2021vinterFremad AmagerVejle BK 
 
Stilling
K V U T Mål P
1. FC København 10 8 0 2 24-10 24
2. FC Midtjylland 10 6 4 0 19-10 22
3. Viborg FF 10 6 2 2 17-8 20
4. FC Nordsjælland 10 5 3 2 14-10 18
5. Brøndby IF 10 5 1 4 17-17 16
6. AC Horsens 11 3 4 4 18-19 13
7. Silkeborg IF 10 2 5 3 15-15 11
8. Randers FC 11 3 2 6 11-16 11
9. OB 10 2 4 4 8-14 10
10. AGF 10 1 5 4 14-17 8
11. Lyngby BK 10 1 4 5 12-21 7
12. Sønderjyske 10 1 2 7 12-24 5