Pieros Sotiriou, all-time

  Position Alder Født Land Højde
 Angriber3313.01.1993Cypern186 cm

Sæsoner

Sæson Hold K Min M A Start Ind Ud Gul Rød Straf
2019/202018897909943013
2018/2019209022181242012
2017/2018322.554141293106024
  704.35325246241811049

Karriere

 
Sæsoner3
Klubber1
 
Vundet39 (56%)
Uafgjort11 (16%)
Tabt20 (29%)
 
Debut15.07.17FCK-AaB
Seneste kamp14.02.20EFB-FCK
 
Største sejr10.02.196-1
Største nederlag19.11.173-0
Straffespark 3 (3/0)

Modstandere

Hold K Min V U T M
FC Nordsjælland85774133
FC Midtjylland75322142
Brøndby IF74122141
AaB53440320
Randers FC53265005
Sønderjyske53034011
OB52744012
Hobro IK42522112
Silkeborg IF32233002
AGF62145101
FC Helsingør21802003
AC Horsens21800200
Lyngby BK21801011
Esbjerg fB51613021
Vejle B21052001
Vendsyssel FF2900110
 704.35339112025

Transfers til og fra superligaen

Sæson Vindue Fra Til Type
2019/2020vinterFC KøbenhavnFC Astana 
2017/2018sommerAPOEL NicosiaFC København 
 
Stilling
K V U T Mål P
1. FC København 10 8 0 2 24-10 24
2. FC Midtjylland 10 6 4 0 19-10 22
3. Viborg FF 10 6 2 2 17-8 20
4. FC Nordsjælland 10 5 3 2 14-10 18
5. Brøndby IF 10 5 1 4 17-17 16
6. AC Horsens 10 3 3 4 18-19 12
7. Silkeborg IF 10 2 5 3 15-15 11
8. Randers FC 10 3 1 6 11-16 10
9. OB 10 2 4 4 8-14 10
10. AGF 10 1 5 4 14-17 8
11. Lyngby BK 10 1 4 5 12-21 7
12. Sønderjyske 10 1 2 7 12-24 5