Daniel Amartey, all-time

  Position Alder Født Land Højde
 Midtbane3121.12.1994Ghana183 cm

Sæsoner

Sæson Hold K Min M A Start Ind Ud Gul Rød Straf
2015/2016151.2870015000130
2014/2015292.4613127237156
  443.7483142237286

Karriere

 
Sæsoner2
Klubber1
 
Vundet27 (61%)
Uafgjort10 (23%)
Tabt7 (16%)
 
Debut20.07.14SIF-FCK
Seneste kamp06.12.15FCK-OB
 
Største sejr01.11.154-0
Største nederlag10.08.140-3
Straffespark 0 (0/0)

Modstandere

Hold K Min V U T M
Hobro IK54504011
OB54503020
Sønderjyske54443200
Randers FC43603100
Esbjerg fB43604001
AaB43543010
Brøndby IF43521211
FC Nordsjælland42632200
Silkeborg IF31812100
FC Vestsjælland21801100
Viborg FF21801100
FC Midtjylland21740020
 443.748271073

Transfers til og fra superligaen

Sæson Vindue Fra Til Type
2015/2016vinterFC KøbenhavnLeicester City 
2014/2015sommerDjurgårdenFC København 
 
Stilling
K V U T Mål P
1. FC København 11 8 1 2 25-11 25
2. FC Midtjylland 11 7 4 0 21-11 25
3. Viborg FF 11 6 2 3 18-10 20
4. FC Nordsjælland 11 5 4 2 17-13 19
5. Brøndby IF 11 5 1 5 18-19 16
6. AC Horsens 11 3 4 4 18-19 13
7. OB 11 3 4 4 10-15 13
8. Silkeborg IF 11 2 5 4 15-19 11
9. Randers FC 11 3 2 6 11-16 11
10. AGF 11 1 6 4 15-18 9
11. Sønderjyske 11 2 2 7 16-24 8
12. Lyngby BK 11 1 5 5 15-24 8