Sønderjyske og de brændte straffespark

... FCM brænder ikke

FC Midtjylland brænder ikke straffespark.
FCM brænder ikke straffespark.

Lørdag brændte Sønderjyskes Tommy Bechmann klubbens syvende straffespark på stribe. Vi satte os for at undersøge, om det er rekord. Det kastede en anden interessant vinkel af sig: På den positive side havde FC Midtjylland ikke brændt et straffespark siden 2005!

Lad os slå fast: Syv missere i træk var suveræn rekord. Tættest på kom AC Horsens, der i 2011/2012 ikke var til fare på fire spark i træk.

I den anden ende af skalaen var FC Midtjylland exceptionelt gode til at sparke fra 11 meter. De seneste 19 spark var vekslet til mål, og vi skulle tilbage til 2005 for at finde seneste brændte straffespark. Pudsigt nok brændte klubben to straffespark i den kamp.

Artiklens rekordtal beskriver situationen den 6. maj 2013. Tabellerne nedenfor beregnes ud fra de registrerede straffespark i databasen og kan derfor vise nyere rekorder.

Mål på straffespark i træk

KlubFørsteSenesteDageStraffe
FC Midtjylland27.11.0511.05.14308621
FC Nordsjælland27.10.1729.02.2085516
Brøndby IF18.04.0903.04.1171516
Brøndby IF19.05.9727.08.00119615
FC København06.08.9405.10.97115615
FC Midtjylland28.07.1826.07.2072914
FC København11.08.1310.09.16112614
FC Nordsjælland18.09.0502.11.08114114
Silkeborg IF01.09.9111.06.95137914
AC Horsens07.03.2126.07.26196613

Brændte straffespark i træk

KlubFørsteSenesteDageStraffe
Sønderjyske28.07.1204.05.132807
Randers FC19.08.1624.11.188275
AC Horsens11.09.1103.05.122354
FC Nordsjælland03.11.2426.02.251153
Vejle B28.08.2327.10.244263
FC Midtjylland21.07.2313.08.23233
AaB21.04.2116.05.21253
FC København15.04.1819.08.181263
Brøndby IF30.07.1701.10.17633
AGF18.03.1611.12.162683

Flest straffespark på en sæson

KlubSæsonStraffeScoretBrændt
Vejle B1998/199912102
AC Horsens2020/20211192
Silkeborg IF1998/19991192
FC Midtjylland2023/20241165
FC København2020/20211091
Randers FC2020/20211082
FC København2018/20191073
FC København2025/2026990
OB2019/2020981
OB2022/2023981
Stilling
K V U T Mål P
1. FC København 11 8 1 2 25-11 25
2. FC Midtjylland 11 7 4 0 21-11 25
3. Viborg FF 11 6 2 3 18-10 20
4. FC Nordsjælland 11 5 4 2 17-13 19
5. Brøndby IF 11 5 1 5 18-19 16
6. AC Horsens 11 3 4 4 18-19 13
7. OB 11 3 4 4 10-15 13
8. Silkeborg IF 11 2 5 4 15-19 11
9. Randers FC 11 3 2 6 11-16 11
10. AGF 11 1 6 4 15-18 9
11. Sønderjyske 11 2 2 7 16-24 8
12. Lyngby BK 11 1 5 5 15-24 8