AGF med flest spillere

29.10.2012

Foto: Sportsagency.dk Martin Jørgensen, en blandt de ialt 214 spillere som har repræsenteret AGF i superligaenMartin Jørgensen, en blandt 346 spillere som har repræsenteret AGF i superligaen

Da AGF gav debut til Mate Vatsadze blev han AGFs superligaspiller nummer 214. Klubben er dermed den der har haft flest spillere på holdkortet gennem tiden.

Også Lyngby byder sig godt til på denne liste, og har rundet 200 spillere. Sæsonen 2001/2002 blev Lyngby erklæret konkurs, og spillede med amatører i forårssæsonen. Der blev i den sæson benyttet 54 spillere, hvilket er rekord.

I alt har 3427 forskellige spillere opnået spilletid i superligaen. Heraf er 1367 udlændinge.


Antal benyttede spillere, all-time

Klub Debutanter Sæsoner Kampe Spillere
hele listen
AGFSeneste341087346
OBSeneste351105330
Lyngby BKSeneste23721330
FC KøbenhavnSeneste351136315
Brøndby IFSeneste371186313
AaBSeneste341107276
FC NordsjællandSeneste25809274
Vejle BSeneste16494273
FC MidtjyllandSeneste27875270
Silkeborg IFSeneste30947268
Stilling
K V U T Mål P
1. FC København 11 8 1 2 25-11 25
2. FC Midtjylland 11 7 4 0 21-11 25
3. Viborg FF 11 6 2 3 18-10 20
4. FC Nordsjælland 11 5 4 2 17-13 19
5. Brøndby IF 11 5 1 5 18-19 16
6. AC Horsens 11 3 4 4 18-19 13
7. OB 11 3 4 4 10-15 13
8. Silkeborg IF 11 2 5 4 15-19 11
9. Randers FC 11 3 2 6 11-16 11
10. AGF 11 1 6 4 15-18 9
11. Sønderjyske 11 2 2 7 16-24 8
12. Lyngby BK 11 1 5 5 15-24 8