Mål i 90+ minut · 2023/2024

Hold Mål 90+ Andel
FC København 64 6 9,4%
FC Midtjylland 62 7 11,3%
Brøndby IF 60 3 5,0%
FC Nordsjælland 60 3 5,0%
AGF 42 5 11,9%
Randers FC 41 3 7,3%
Lyngby BK 39 3 7,7%
Silkeborg IF 39 4 10,3%
Viborg FF 38 4 10,5%
OB 37 3 8,1%
Vejle B 32 2 6,3%
Hvidovre IF 27 – 0,0%
Superligaen 541 43 7,9%
90+ omfatter mål registreret i det 90. minut og tillægstiden.

Mål i 90+ minut · sæson for sæson

Sæson Mål 90+ Andel
2026/2027 181 9 5,0%
2025/2026 596 47 7,9%
2024/2025 602 39 6,5%
2023/2024 541 43 7,9%
2022/2023 528 38 7,2%
2021/2022 510 42 8,2%
2020/2021 555 48 8,6%
2019/2020 675 38 5,6%
2018/2019 681 45 6,6%
2017/2018 728 52 7,1%
2016/2017 662 35 5,3%
2015/2016 549 37 6,7%
2014/2015 478 33 6,9%
2013/2014 543 37 6,8%
2012/2013 561 38 6,8%
2011/2012 540 30 5,6%
2010/2011 533 32 6,0%
2009/2010 515 29 5,6%
2008/2009 544 29 5,3%
2007/2008 543 30 5,5%
2006/2007 555 27 4,9%
2005/2006 554 28 5,1%
2004/2005 579 34 5,9%
2003/2004 600 26 4,3%
2002/2003 620 38 6,1%
2001/2002 573 19 3,3%
2000/2001 589 22 3,7%
1999/2000 573 23 4,0%
1998/1999 626 21 3,4%
1997/1998 662 13 2,0%
1996/1997 609 15 2,5%
1995/1996 579 18 3,1%
1994/1995 465 20 4,3%
1993/1994 436 11 2,5%
1992/1993 424 20 4,7%
1991/1992 417 11 2,6%
1991 236 10 4,2%
Superligaen siden 1991 20162 1087 5,4%
Stilling
K V U T Mål P
1. FC København 10 8 0 2 24-10 24
2. FC Midtjylland 10 6 4 0 19-10 22
3. Viborg FF 10 6 2 2 17-8 20
4. FC Nordsjælland 10 5 3 2 14-10 18
5. Brøndby IF 10 5 1 4 17-17 16
6. AC Horsens 10 3 3 4 18-19 12
7. Silkeborg IF 10 2 5 3 15-15 11
8. Randers FC 10 3 1 6 11-16 10
9. OB 10 2 4 4 8-14 10
10. AGF 10 1 5 4 14-17 8
11. Lyngby BK 10 1 4 5 12-21 7
12. Sønderjyske 10 1 2 7 12-24 5