Om tilskuertallene
Tilskuertal kan læses på flere måder. Skift mellem samlet, hjemme og ude for at se forskellene.
Sammenligning midt i en sæson kan være misvisende, fordi klubberne endnu ikke har mødt de samme modstandere. Brug fra-til for at sammenligne de samme runder med sæsonen før.
Tilskuere, december · 2012/2013
| Klub | Snit | I alt | Maks. | Min. | +/- | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. |
FC København
|
13.063 | 26.125 | 15.934 | 10.191 | +11,7% |
| 2. |
FC Nordsjælland
|
9.978 | 19.955 | 15.934 | 4.021 | +98,3% |
| 3. |
Randers FC
|
6.250 | 12.500 | 10.191 | 2.309 | – |
| 4. |
AaB
|
4.806 | 4.806 | 4.806 | 4.806 | +84,2% |
| 5. |
AGF
|
4.683 | 9.365 | 4.806 | 4.559 | -59,9% |
| 6. |
Silkeborg IF
|
4.278 | 8.556 | 4.559 | 3.997 | +64,0% |
| 7. |
OB
|
3.633 | 3.633 | 3.633 | 3.633 | +74,3% |
| 8. |
FC Midtjylland
|
3.314 | 6.628 | 3.997 | 2.631 | -34,1% |
| 9. |
Brøndby IF
|
3.196 | 6.391 | 4.021 | 2.370 | -16,4% |
| 10. |
Esbjerg fB
|
2.971 | 5.942 | 3.633 | 2.309 | – |
| 11. |
AC Horsens
|
2.631 | 2.631 | 2.631 | 2.631 | +148,4% |
| 12. |
Sønderjyske
|
2.370 | 2.370 | 2.370 | 2.370 | +13,7% |